Naučná stezka Cesta kolem Světa

Podnikněte Cestu kolem Světa

Publikované dne 23. února 2021

…a přitom neopusťte hranice. Cesta kolem Světa se totiž jmenuje naučná stezka, jež se nachází v pohádkovém městě Třeboň. Připravte si do batůžků oběd, sladkou odměnu od Rodinných, spočítejte členy rodiny a můžete vyrazit!

Třeboň, město rybníků a architektury

Ať už pro známou písničku, nebo díky hodinám zeměpisu či dějepisu, Třeboň zná snad každý. Město pochází z 12. století a mezi jeho největší pýchy patří náměstí se starou radnicí z 16. století, Třeboňský zámek ze 14. století či Augustiniánský klášter a kostel. Žádnou z těchto památek byste si cestou ke stezce neměli nechat ujít!

Cesta kolem Světa

Naučná stezka se rozprostírá na jihozápadě města. Celý pěší okruh čítá 14 kilometrů a vede kolem známého rybníku Svět, jenž sehrává významnou roli pro rybářství, ale využívá se rovněž pro rekreaci. V průběhu túry narazíte na 16 informačních tabulí, z nichž se dozvíte mnohé o historii místa, fauně i floře Třeboňska, ale také o rybníkářství a lázeňství.

Stezka je různorodá na terény. Chvíli vás povede lesem, rázem se ocitnete na polní cestě, budete křižovat louky. V případě, že vás nebo další členy rodiny rozbolí nohy či prázdné žaludky, můžete využít ke krátké zastávce jednu z laviček, které lemují stezku. Na nich nejen načerpáte síly, nýbrž se i pokocháte uchvacujícími výhledy.

Stezka začíná u Hotelu Svět, v jehož blízkosti můžete případně zaparkovat auto. Jako první pak narazíte na Lázeňský park Třeboň, jímž se postupně rozloučíte s městem. Odtud vás nohy povedou k dalšímu záchytnému bodu, a to ke Spolskému mlýnu z roku 1861, kde se nyní vyrábí řezivo. O několik kilometrů později narazíte na Cirkviční rybník, jenž patří mezi nejstarší třeboňské rybníky. Jistě neprohloupíte, když se u něj na okamžik zdržíte, protože se zde ve velkém vyskytuje vodní ptactvo. Klenot Cesty kolem Světa vás však teprve čeká téměř až na samém konci trasy – Schwarzenberská hrobka obklopená krásným anglickým parkem. Hrobka byla vystavěna v roce 1874 v neogotickém stylu, což prozrazují typické architektonické prvky na první pohled. Pokud se na místo vydáte ve správnou dobu, budete se moct zúčastnit prohlídky interiérem hrobky, při níž si prohlédnete kapli a kryptu. Jistě sami uznáte, že si stavba zasloužila nominaci na zapsání na seznam památek UNESCO.

Napsat komentář